+421 233 456 254

4 tipy, ako sa správne starať o autobatériu

Ako sa starať o autobatériu v zime, ako v lete a ako predĺžiť jej životnosť až o niekoľko rokov? Stačí jednoduchá, pravidelná starostlivosť. A hlavne: nepodľahnúť mýtu, že jej škodia iba nízke teploty.

4 tipy, ako sa správne starať o autobatériu

Strčíte kľúčik do zapaľovania, naštartujete a … nič. Prázdne cvakanie. Vybité. Podobný scenár zažil snáď každý z nás. Pritom je tak jednoduché sa mu vyhnúť. V skratke: jazdite aspoň raz týždenne trasy okolo 30–50 km, nevystavujte batériu extrémnym teplotám, pravidelne kontrolujte jej stav a udržujte ju plne nabitú. Jednoduché opatrenia, ktoré zabezpečia vašej autobatérii dlhú životnosť. A naopak. Ak ich zanedbáte…Zlý stav autobatérie nemusí znamenať len jej výmenu. Poškodený môže byť napríklad aj alternátor a náklady na prípadnú opravu sa výrazne zvýšia…

 

A teraz podrobnejšie:

 

1. Jazdiť, jazdiť a jazdiť

Autobatéria sa dobíja počas jazdy. Najlepšou starostlivosťou o autobatériu je teda jazda. To vie každý. Menej vodičov však tuší, že záleží na štýle jazdy, jej dĺžke a type batérie. Vo všeobecnosti platí, že autobatérii prospieva dlhšia, konštantná jazda. Naopak, prerušované pojazdy na krátke vzdialenosti batérii škodia rovnako ako dlhodobé státie.

Toto pravidlo 100 % platí pre staršie autá bez systému start-stop, kde alternátor generuje elektrickú energiu a dobíja batériu počas celej jazdy. Stačí tak denne jazdiť trasy nad 30 km a batéria bude mať dostatočnú starostlivosť. Ak takúto možnosť nemáte, skúste aspoň raz týždenne prejsť naraz 50 km alebo zvládnuť približne 30 minút konštantnej jazdy.

U áut so systémom start-stop je situácia iná. Batéria sa dobíja podľa potreby, pričom využíva najmä brzdenie motorom. Tento systém výrazne znižuje spotrebu paliva aj emisie, no zároveň viac namáha batériu. Môže sa stať, že sa batéria nielenže nenabije úplne, ale jej kapacita počas jazdy dokonca klesne na nižšiu úroveň, než bola na začiatku. Preto je dobré ju pravidelne kontrolovať, dobíjať a prípadne používať udržiavaciu nabíjačku. Takto si batéria zachová dlhšiu životnosť.

 

2. Nevystavujte batériu extrémnym teplotám

Extrémne teploty batériám neprospievajú. Neprospievajú im do takej miery, že zásadne ovplyvňujú ich životnosť. A nejde len o teploty pod bodom mrazu. Likvidačné sú pre ne predovšetkým vysoké teploty.

Prečo teda batérie zlyhávajú práve v zime? Ide vlastne o záver deštruktívneho cyklu. Vysoké letné teploty urýchľujú v batérii chemické reakcie (sulfatáciu), ktoré ovplyvňujú starnutie akumulátora. Mráz potom dokončí skazu – premrznutý motor so zatuhnutým olejom je náročnejšie pretočiť, a preto je potrebné viac energie. Navyše batéria dostáva v zime väčšiu záťaž od samotných vodičov – na vine sú najmä vymoženosti zvyšujúce komfort počas jazdy. Batéria poškodená letom tak nemá šancu zvládnuť vyššie zimné nároky. Ako tomu zabrániť? So starostlivosťou o batériu začnite už v lete:

 

Ako sa starať o autobatériu v lete

Kvôli vysokým teplotám batéria trpí rýchlejším vybíjaním, ktoré môže viesť k sulfatácii, a tá ju nenávratne poškodí. Hoci sa môže zdať, že je v poriadku, problém sa prejaví v zime, keď nebude mať dostatočnú kapacitu na naštartovanie. Situáciu lepšie zvládajú bezúdržbové akumulátory, no aj pre ne sú ideálne teploty do 25 °C. Ako znížiť riziko poškodenia?

  • Snažte sa auto parkovať čo najviac v tieni.
  • Vyhnite sa používaniu klimatizácie pri krátkych jazdách.
  • Ak ste išli autom na dovolenku, nenechávajte ho stáť celú dobu bez pohybu. Najmä v prímorských oblastiach to môže byť pre autobatériu likvidačné. Radšej si naplánujte výlet alebo dva za týždeň a trochu sa prevezte.

Ako sa starať o autobatériu v zime

Prípadné problémy so zimným štartovaním pravdepodobne spôsobilo nesprávne zaobchádzanie s batériou v lete. Aj keď štart studeného motora potrebuje viac energie, dostatočne nabitá batéria nemá problém so štartovaním ani pri teplotách okolo -50 °C. Vybitá batéria však môže zamrznúť už pri pár stupňoch pod nulou. Ak v zime pravidelne jazdíte dlhšie trasy, malo by byť všetko v poriadku. Ak nie, tak:

  • Batériu pravidelne kontrolujte a v prípade potreby dobíjajte.
  • Najhoršie je dlhodobé státie v mraze. Ak s autom neplánujete vyjsť dlhšiu dobu a parkujete ho na ulici, batériu vyberte a uskladnite na tmavom, suchom mieste s teplotou ideálne okolo 10–5 °C, maximálne 20 °C. Pozor! Pri novších autách môže byť vybratie problém, napríklad kvôli kódovaniu.
  • Ak parkujete v garáži, batérii by sa nemalo nič stať, čo sa týka teploty. Vykurovanie nie je potrebné...

 

 

3. Pravidelne kontrolujte stav autobatérie

Každé výrazné vybitie batériu nenávratne poškodzuje a znižuje jej životnosť, prípadne ju dokáže vyradiť z prevádzky úplne. Ak chcete, aby vám batéria vydržala čo najdlhšie, je dobré ju pravidelne kontrolovať.

Ako autobatériu kontrolovať? V ideálnom prípade navštívte autoservis. Stav autobatérie vám skontrolujú skúsení automechanici, ktorí vedia, ako naložiť s výsledkom merania. Vďaka profesionálnemu vybaveniu dokážu určiť nielen aktuálnu kapacitu batérie, ale pomocou ďalších meraní a záťažových testov presne analyzujú jej stav. Diagnostikovať budú napríklad:

  • Napätie
  • Stabilitu napätia
  • Pokles napätia pri štartovaní
  • Komunikáciu s ostatnými prvkami
  • Nabíjanie bez zaťaženia (kontrola alternátora a regulátora napätia)
  • Nabíjanie so zaťažením (overuje navyše aj účinnosť palubných elektrických zariadení)

Navyše, nejde o nijak drahý zákrok.

Základnú kontrolu autobatérie však zvládnete aj doma pomocou voltmetra, testera batérií alebo multimetra. Napätie v akumulátore by sa malo pohybovať v rozmedzí 12,5–12,8 V. Ak nameriate túto hodnotu, všetko by malo byť v poriadku. Akákoľvek nižšia hodnota znamená, že batériu je potrebné dobiť. Nie vždy sa však podarí plne obnoviť jej kapacitu. Orientačne:

  • 12,8 V = cca 100 % Všetko je v poriadku.
  • 12,5 V = cca 75 % Batériu je potrebné dobiť.
  • 12,3 V = cca 50 % Batériu je nutné neodkladne dobiť, pravdepodobne ju už nenabijete jazdou, ale budete musieť použiť externú nabíjačku.
  • 12,1 V = cca 25 % Batériu možno ešte zachránite, ak nebola na takú nízku hodnotu vybitá približne 10 hodín.
  • 11,9 V = 0 % Batéria je nenávratne poškodená. Je nutné ju vymeniť.

 

Naopak, ak nameriate hodnotu nad 12,9 V, znamená to, že v batérii je prepätie a je nutné ju vybíť na správnu hodnotu. Tento zákrok vykonáte jednoducho – zapnete diaľkové svetlá.

U starších vozidiel, ktoré sú vybavené údržbovým akumulátorom, je navyše potrebné skontrolovať hladinu elektrolytu. Stačí odskrutkovať viečka, ktoré batériu uzatvárajú, a doliať čistú destilovanú vodu po rysku. U moderných vozidiel sa týmto úkonom nemusíte zaoberať.

U všetkých typov autobatérií je tiež potrebné skontrolovať kontakty. Nečistoty na nich kladú odpor a sťažujú štartovanie. Na ich vyčistenie použite špeciálny sprej.

 

 

4. Majte vždy plne nabité

Autobatérie fungujú na inom princípe, než na aký sme zvyknutí pri lítiových batériách mobilných telefónov alebo laptopov, ktoré vyžadujú nabíjanie niekde uprostred – ani príliš, ani málo. Takéto správanie autobatériám škodí. Pre zdravie akumulátora vo vozidle je základ mať vždy nabité na 100 %, minimálne na 85–90 %. Nižšie hodnoty môžu byť problematické.

Ak napätie autobatérie klesne pod 11,9 V, znamená to nielen, že je úplne vybitá, ale aj nenávratne poškodená. Pri vybití na takú nízku hodnotu dochádza vo vnútri akumulátora k sulfatácii (môže sa prejaviť nafukovaním batérie), ktorá následne zabraňuje vodivosti. Výsledkom je v lepšom prípade znížená kapacita batérie. Pozor! Tento proces môže nastať už do 24 hodín od vybitia batérie.

 

Ako dlho vydrží autobatéria bez dobíjania?

Všetko závisí predovšetkým od toho, ako sa s autobatériou zaobchádza. Správna údržba predlžuje životnosť až o niekoľko rokov, naopak nesprávne zaobchádzanie môže batériu zničiť oveľa skôr.

Priemerná životnosť akumulátora je pri bežných vozidlách 4–6 rokov. Bez prevádzky a zapojená v aute vydrží približne mesiac. Nabitá na 100 % a uložená v ideálnych podmienkach si zachová dobrú kondíciu asi pol roka.

U moderných automobilov tiež záleží na tom, či sú vybavené systémom start-stop, ktorý batériu viac namáha.

Starostlivosť o autobatériu nie je nijako náročná. Stačí dodržiavať štyri uvedené pravidlá a vydrží vám naozaj dlho. Platí to aj opačne – ich nedodržanie životnosť batérie výrazne skracuje. A nezabudnite: vždy je dobré riadiť sa pokynmi výrobcu.