+421 233 456 254

10 tipov pre bezpečnú jazdu v zimnom období

Zima na slovenských cestách je nevyspytateľná. Strieda sa na nich ľad, čerstvý sneh aj dážď. A čo horšie, podmienky sa môžu meniť z minúty na minútu. Nebezpečenstvo navyše rastie s teplotou okolo bodu mrazu, kedy sa povrch vozovky môže rýchlo meniť. Keď budete dodržiavať pár jednoduchých pravidiel, znížite riziko komplikácií.

10 tipov pre bezpečnú jazdu v zimnom období

10 tipov pre bezpečnú jazdu v zime

  • Zimné pneumatiky - tie sú základ, a predovšetkým zákonná povinnosť. Pokiaľ neviete, aké zvoliť, mrknite na výsledky testov zimných pneumatík - TU.

  • Perfektne očistené vozidlo od snehu a ľadu - pretože potrebujete mať skvelý výhľad, aby ste mohli včas a správne reagovať na situáciu pred vami. Okrem toho môžu nánosy snehu na aute ohroziť vás, motoristov za vami aj vašu peňaženku. Za nedostatočne očistené vozidlo od snehu môžete dostať pokutu až 100 €.

  • Zaraďte vyšší prevodový stupeň - pre lepšiu priľnavosť na klzkých cestách raďte na vyššie stupne už pri nižších rýchlostiach. Len si dávajte pozor pri preplňovaných turbo motoroch, kde môže náhly príval krútiaceho momentu prekvapiť aj skúseného vodiča.

  • Dodržujte bezpečnú vzdialenosť od vozidla pred vami - brzdná dráha na zasneženej a mokrej ceste je dlhšia ako za sucha, preto si nechajte dostatočný manipulačný priestor.

brzdna draha policie.jpg

  • Znížte rýchlosť - snažte sa v zime vychádzať s dostatočnou časovou rezervou, pretože doháňať oneskorenie rýchlou jazdou sa nemusí vyplatiť, v zime obzvlášť. Počas čerstvých snehových nádielok sa navyše často tvoria kolóny a zápchy, buďte pripravení aj na túto komplikáciu.

  • Príležitostne vykonávajte krátku brzdnú skúšku - samozrejme iba v prípade, že ste na rovnej ceste, kde nie je premávka, alebo nehrozí iné nebezpečenstvo. Skúste počas jazdy, ako auto reaguje na brzdenie. Tým zistíte, aká je na vozovke momentálne situácia a môžete sa na ňu s predstihom pripraviť. Brzdná dráha na klzkej ceste môže byť až päťkrát dlhšia ako na suchej!

  • Jazdite plynulo, vyhnite sa unáhleným manévrom - snažte sa jemne pracovať s pedálmi, citlivo púšťajte spojku, s plynom zaobchádzajte opatrne a ohľaduplne brzdite.

  • Ľad prenechajte korčuliarom - ak je vozovka kompletne pokrytá ľadom, napríklad po mrznúcom daždi, nie je lepšie riešenie, než opustiť auto a počkať na obľavu, alebo cestárov (schválne, kto sa dostaví skôr). Priľnavosť medzi pneumatikou a ľadom je nulová, teda riziko kolízie takmer 100 %.

  • Buďte pripravení na všetko - počas zimného obdobia by vám v aute nemala chýbať škrabka na okná, metlička na odmetanie snehu, dostatok nemrznúcej zmesi v ostrekovačoch a paliva v nádrži, snehové reťaze a pre prípad zápchy aj niečo na jedenie a fľašu pitnej vody. Iste skvele poslúži aj krycia fólia na predné sklo, ale iba ak ju umiestnite zvonku. Kto je pripravený, nie je prekvapený.
    namraza folie.jpg
  • Nezabudnite na snehové reťaze - pokiaľ sa budete pohybovať miestami, kde je vysoký predpoklad, že budete snehové reťaze potrebovať, mali by ste ich mať so sebou a vedieť, ako sa s nimi zaobchádza. Nasadzovanie reťazí nie je žiadna veda, ale mali by ste vedieť, čo a ako. A nezabudnite, že so snehovými reťazami môžete ísť maximálne 50 km/h. A už ste počuli o snehových ponožkách?

autosock-zimni-snehove-textilni-retezy.jpg