Nové EU štítky pneumatík. Čo sa zmenilo a čo sa z nich teraz dozviete?
Od 1. mája 2021 nadobudli účinnosť zmeny týkajúce sa údajov, ktoré musí výrobca uvádzať na EÚ štítku pneumatiky. Medzi tie hlavné patrí napríklad zmena tried valivého odporu či dva nové symboly, udávajúce priľnavosť na mokrom povrchu a ľade. Vďaka týmto informáciám by mal byť pre zákazníka výber vhodnej novej pneumatiky zase o niečo jednoduchší proces.
Čo je EÚ štítok
Iste ste ho už videli, štítok nalepený na každej novej pneumatike, značiaci spotrebu paliva, priľnavosť na mokrej vozovke a hlučnosť pneu.
Už od 1. júla 2012 musia byť všetky novo vyrobené pneumatiky vybavené štítkom podľa nariadenia EÚ. Miernu reformu si tak právom zaslúžili.
Čo sa zmenilo
Energetické kategórie
Zatiaľ čo na starej verzii štítku výrobca známkoval spotrebu paliva a brzdnú dráhu na mokrom povrchu hodnotami A (najlepšie) až G (najhoršie), teda 6 triedami (D bolo vynechané), na novej verzii etikety nájdete škálovanie písmenami A (najlepšie) až E (najhoršie), teda teda iba 5 tried. To by malo priniesť mierne zjednodušenie výberu, na druhej strane sa však kategórie teraz viac prelínajú a pre náročného používateľa tak môže byť táto zmena skôr na škodu.
Vonkajší hluk
K existujúcemu počtu decibelov a označení pomocou znázornených zvukových vĺn (1-3) sa teraz pridá ešte rozdelenie A (najtichšie) až C (najhlučnejšie).
Zimné pneumatiky a priľnavosť na ľade
Úplnou novinkou je zavedenie symbolov predstavujúcich certifikáciu zimných pneumatík (symbol s vločkou) a certifikáciu pre jazdu na ľade (symbol zľadovateného štítu).
QR kód
Súčasťou štítku je novo QR kód, ktorý po načítaní zobrazí informácie o danej pneumatike z oficiálnej databázy EPREL, kam musí výrobca nahrať pre každý model kompletné parametre štítku. Zákazník si tak môže jednoducho overiť pravosť uvedených údajov..
Pokiaľ máte nejaké otázky alebo potrebujete poradiť, neváhajte sa obrátiť na naše zákaznícke oddelenie.