Zimné pneu v lete? Zbytočný risk
V dôsledku mäkšej zmesi zimného obutia sa pneumatika pri teplotách zhruba nad 8 ° C začne nadmerne zahrievať, čo má za následok okrem rýchleho opotrebenia aj zhoršenie jazdných vlastností. To sa potom prejaví najviac na brzdnej dráhe, ktorá sa môže predĺžiť až o 20 %. Napríklad pri jazde 90 km/h sa tak dráha na zastavenie na suchej vozovke pretiahne o zhruba 14 metrov.
Nie je nič neobvyklé, že na cestách aj v lete stretávame autá so zimným obutím. Ich majitelia si pravdepodobne povedali, že už sú pneumatiky rovnako „na dojazdenie“, tak prečo ich prezúvať? Nechám tam zimné a ušetrím. Prečo to nie je veľmi dobrý nápad? Na to sa pozrieme práve v tomto článku.
Legislatíva
Hoci nám zákon pre zimné obdobie predpisuje využitie zimných či celoročných pneumatík, v lete nemáme obutie nijako špecifikované. Za celoročnú jazdu na zimných pneumatikách vám tak nehrozí pokuta ani iný postih.
Rozdiel: zimné vs letné
Aby sme plne pochopili túto tému, je dôležité vedieť, v čom sa od seba oba druhy pneumatík vlastne líšia.
Zmes
Každá z pneumatík je navrhnutá na úplne iné pracovné teploty. Tomu musí zodpovedať aj druh zmesi, z ktorej je pneumatika vyrobená. Pri zníženej teplote má väčšina materiálov tendenciu tvrdnúť a krehnúť, a práve preto je zimná zmes mäkšia ako letná. Tá si naopak musí zachovať svoje vlastnosti aj pri vyšších teplotách v horúcich letných dňoch, a preto je vyrobená z tvrdšej zmesi.
Dezén
Rovnako dôležitý je tvar dezénu, ktorý je v prípade zimného obutia navrhnutý pre čo najlepšiu priľnavosť na snehu a ľade. Typicky je vybavený väčším množstvom skôr menších drážok, aby sa pneumatika dobre oprela o mäkký sneh. V rámci dobrých záberových vlastností je minimálna povolená hĺbka dezénu na zimných pneumatikách 4 mm, zatiaľ čo pri letných stačí iba 1,6 mm.
Pri letnej vzorke si potom môžeme všimnúť aj niekoľko väčších rovných drážok v stredu behúňa, ktoré majú za úlohu odvádzať čo najväčšie množstvo vody pri daždi.
Jazdné vlastnosti
Teraz, keď vieme, v čom sa pneumatiky líšia, môžeme si rozdiely konečne ukázať na jazdných vlastnostiach.
V dôsledku mäkšej zmesi zimného obutia sa pneumatika pri teplotách zhruba nad 8 °C začne nadmerne zahrievať, čo má za následok okrem rýchleho opotrebenia aj zhoršenie jazdných vlastností. To sa potom prejaví najviac na brzdnej dráhe, ktorá sa môže predĺžiť až o 20 %. Napríklad pri jazde 90 km/h sa tak dráha na zastavenie na suchej vozovke pretiahne o zhruba 14 metrov. Za zhoršených podmienok sa potom dráha môže predĺžiť ešte výraznejšie.
Okrem dlhšej brzdnej dráhy sa rozdielna zmes prejaví aj v zákrutách. Auto s prehriatymi pneumatikami bude na ceste „plávať“ a jazda sa tak stane nepredvídateľná a neistá.
Pri jazde v daždi potom tvar zimného dezénu nie je schopný dostatočne odvádzať vodu z povrchu a môže tak ľahšie dôjsť k aquaplaningu. Ten môže mať hlavne pri vyšších rýchlostiach fatálne následky.
Ďalej sa k jazde na zimných pneumatikách často spája aj zvýšený hluk v kabíne vozidla a zvýšenie spotreby paliva až o 1 liter na 100 kilometrov.
Tak čo, prezujete na letné?