Strešné boxy - keď kufor nestačí
Či už sa chystáte na dovolenku alebo len krátky výlet, so správnym príslušenstvom si cestu užijete oveľa viac. Predstavte si, že plánujete napríklad len víkendové lyžovanie s priateľmi. Kam naložíte dlhé lyže v kombinácii s piatimi pasažiermi? Takáto situácia má jednoduché riešenie – strešný box.
Pohodlne doň naložíte lyžiarsku výbavu a kufor vám tak zostane voľný na ďalšiu batožinu. Hlavnú výhodu, prečo zvážiť obstaranie „rakvy“ na strechu, by sme teda mali, ale zachovanie priestoru v kufri aj vo vnútri vozidla nie je jedinou výhodou. Ide tiež o bezpečnosť. Okrem toho, že v prípade zle uložených lyží môžete v niektorých štátoch dostať pokutu, riskujete hlavne svoje zdravie. Každá voľná vec v kabíne sa v prípade nehody môže zmeniť na smrtiacu zbraň.
Strešný box samozrejme nie je výsadou iba zimných výletov. V lete sa skvele hodí napríklad na uloženie detského kočíka alebo len ako rozšírenie batožinového priestoru.
Pri výbere strešného boxu je dobré zvážiť 4 základné parametre:
Veľkosť a tvar
Podľa množstva a typu nákladu, ktorý plánujete najčastejšie prevážať, môžete vyberať z niekoľkých veľkostí a tvarov boxov. Pre časté prevážanie kočíka, vozíka za bicykel a ďalších širších vecí by sme odporučili vybrať skôr kratší box, ktorý obvykle ponúkne viac miesta na šírku ako dlhšie varianty. Skvelou voľbou môže byť Thule Force XT M Black.
Na prevážanie zjazdových lyží a snowboardov potom voľte najdlhšie varianty boxov, ktoré pojmú lyže s dĺžkou až 175 cm. Pokiaľ vám ale ide len o prevoz lyží, rozhodne zvážte obstaranie špeciálneho nosiča na lyže, prípadne aj snowboard. Tie najväčšie pojmú až 6 párov lyží a vyjdú vás podstatne lacnejšie.
Strešný box by nemal byť oveľa dlhší ako strecha vozidla, aby nebránil vo výhľade napríklad na semafory, prípadne neobmedzoval prístup do batožinového priestoru.
Myslite aj na aerodynamiku nosiča. Čím väčší (širší a vyšší) box si zaobstaráte, tým viac sa môže navýšiť spotreba vozidla, a to bez problémov aj o 2 litre na 100 km.
Uchytenie
Po výbere veľkosti si nezabudnite overiť kompatibilitu boxu s priečnikmi na aute. Staršie verzie sa ešte môžu upínať pomocou U-profilov. Rýchlejšie a celkovo lepšie je ale upínanie pomocou T-drážok v priečniku. Pokiaľ teda plánujete box častejšie dávať dole, rozhodne voľte T-drážky. Najnovšie boxy Thule potom ponúknu rýchloupínací mechanizmus PowerClick s integrovaným indikátorom momentu dotiahnutia pre bezpečné uchytenie.
Pri upínaní dbajte na to, aby bol box rovnobežne s bokom vozidla. Znížite tým negatívny dopad na jazdné vlastnosti vozidla a spotrebu paliva.
Zamykanie
Dbať na zabezpečenie sa oplatí. Kvalitnejšie boxy často ponúkajú centrálne zamykanie, ktoré zabezpečí veko boxu na niekoľkých miestach naraz, čo v kombinácii s obojstranným otváraním veka výrazne urýchli a spríjemní používanie.
Nosnosť
Rovnako ako pri voľbe veľkosti, voľte aj nosnosť boxu podľa prevážaného nákladu. Odporúčame vyberať s ohľadom na nosnosť priečnikov a nezabudnúť do celkovej váhy započítať samotný box.
Všeobecné informácie
Strešné boxy sú v rámci legislatívy považované za bežnú súčasť auta a nevzťahujú sa na ne žiadne špeciálne obmedzenia. Vždy rešpektujte predpisy v danej krajine a odporúčania výrobcu.
Potrebujete poradiť s výberom strešného boxu alebo iného príslušenstva? Obráťte sa na nás telefonicky alebo e-mailom - kontakt.