+421 233 456 254

Ako často meniť filtre v automobile a prečo?

Olejový, vzduchový, kabínový a palivový filter. Zvyšujú životnosť motora, komfort a bezpečnosť jazdy, znižujú spotrebu, chránia vaše zdravie. Naopak opotrebované filtre pôsobia presne naopak.

Ako často meniť filtre v automobile a prečo?

Filtre. Zásadné komponenty automobilu. Priamy vplyv majú nielen na kvalitu a komfort jazdy, ale aj na zdravie vodiča, spolujazdcov aj vozidla samotného. Napriek tomu sa mnoho motoristov snaží šetriť práve na nich. A práve filtre sú príkladom častí automobilu, na ktorých sa šetriť rozhodne neoplatí.

Ich úlohou je čistiť všetko, čo preniká do motora a kabíny. Postupom času tak dochádza k ich zaneseniu. To je v poriadku. Je to ich funkcia. V poriadku ale nie je jazdiť s nimi, keď sú opotrebované. Filtre v zlom stave zvyšujú spotrebu paliva aj úroveň hluku, prispievajú k rýchlejšej degradácii motora a môžu spôsobiť jeho fatálne poškodenie. Automobilové filtre sú teda spotrebný tovar a je nutné ich pravidelne meniť.

Vo väčšine autoservisov menia filtre automaticky spolu s ďalšími súvisiacimi úkonmi. Spravidla sa tak deje pri výmene motorového oleja alebo v rámci servisu klimatizačného systému.

 

Olejový filter

Kedy meniť: Vždy pri výmene motorového oleja – spravidla raz za rok alebo každých 10 – 15 000 km.

Prečo meniť: Motorový olej zachytáva nečistoty, ktoré vznikajú pri spaľovaní a chode motora. Od kalov a sadzí po drobné kovové čiastočky.

Tým tiež dochádza k jeho opotrebovaniu, postupnému upchatiu a následnému obmedzeniu prietoku oleja motorom. To vedie k zvýšeniu trenia, teda aj spotreby a hluku, silnejšiemu opotrebovaniu motora a jeho potenciálnemu zlyhaniu s možnými fatálnymi následkami.

 

Vzduchový (sací) filter

Kedy meniť: Spravidla pri výmene motorového oleja, prípadne raz za rok alebo každých 15–20 000 km.

Pozor! Názory na interval sa líšia, jedno je však jasné: výmenu by ste mali prispôsobiť prostrediu, v ktorom sa so svojim vozidlom pohybujete. Vyššia prašnosť = kratší interval.

Prečo meniť: Vzduchový filter má za úlohu zabrániť prachovým nečistotám vniknúť do motora. Okrem toho tiež chráni motor a olejovú náplň (preto sa často mení v súvislosti s výmenou oleja a olejového filtra). Zanáša sa v závislosti na tom, kde sa s motorovým vozidlom pohybujete, ale aj v relatívne čistom prostredí dochádza k jeho opotrebovaniu približne po 15–20 000 km.

Opotrebovaný, neoriginálny alebo zle usadený vzduchový filter môže spôsobiť rad problémov. Skúsený vodič je našťastie schopný rozpoznať, že sa s vozidlom „niečo deje“. Zanesený vzduchový filter môže zdvihnúť spotrebu až o 0,5 l/100 km, znížiť výkon, alebo spôsobiť hrubý chod auta na voľnobeh.

 

Kabínový filter

Kedy meniť: Väčšinou spolu so servisom klimatizácie, prípadne s výmenou motorového oleja. Ideálne teda raz za rok alebo každých 20 000 km.

Pokiaľ ste alergici, nebojte sa ho vymeniť aj dvakrát za rok, prípadne s každou dezinfekciou ozónom. Zvážiť môžete aj kabínový filter s aktívnym uhlím.

Prečo meniť: Kabínový filter zásadne ovplyvňuje kvalitu vzduchu v kabíne. Stará sa nielen o komfort jazdy, pri ktorej eliminuje rôzne pachy, ale hlavne o vaše zdravie. Zabraňuje totiž vniknutiu peľov, aerosolí a niektorých baktérií či vírusov dovnútra kabíny.

Naopak zanesený kabínovým filter môže priamo ohrozovať vaše zdravie. Časom nazbierané nečistoty vytvárajú ideálne prostredie na množenie plesní, roztočov a dokonca aj baktérií a vírusov.

Pri mnohých automobiloch sa k nemu horšie dostáva a niektoré autoservisy preto jeho výmenu kvôli obtiažnosti prevedenia zanedbávajú. Avšak vyčistená, vydezinfikovaná a doplnená klimatizácia je k ničomu so špinavým filtrom. Rovnako naopak. Čistý filter nesplní svoj účel, ak je klimatizačný systém bez starostlivosti.

Viac o kabínovom filtri a klimatizačnom systéme automobilu sa dočítate v článku Ťažký vzduch, horúco a zápach? Čas na servis klimatizácie!

 

Palivový filter

Kedy vymeniť: Všeobecne každé dva až tri roky, prípadne každých 50 000 km. Majte ale na pamäti, že dieselové motory sú citlivejšie. Nebojte sa u nich skrátiť interval na každú druhú výmenu oleja, prípadne pri podozrení na nekvalitnú naftu a pod. …

Pozor! Interval, ako často meniť palivový filter, je vždy premenlivý v závislosti od typu automobilu a jeho veku. Vhodné je riadiť sa manuálom. U niektorých motorových vozidiel palivový filter bohužiaľ vymeniť nejde.

Prečo meniť: Palivový filter má na starosti čistotu pohonných hmôt prúdiacich do vstrekovacieho systému. Zbavuje ich všetkých pevných častíc a predchádza tak zanášaniu potrubia a vstrekovania. Na čisté a kvalitné palivo sú obzvlášť citlivé najmä dieselové motory.

Pokiaľ sa palivový filter zanesie alebo opotrebuje, dostáva motor málo paliva, prípadne sa do neho dostáva palivo znečistené. Následkom je napríklad pokles výkonu – v extrémnych prípadoch nie je možné ani naštartovať. Môže tiež dôjsť k zásadnému poškodeniu vstrekovania, ktoré nakoniec začne kvapkať, čo môže mať za následok aj dieru v pieste.