Brzdy. Ako včas spoznať, že (ne)fungujú správne a kedy vyhľadať servis?
Kľúčová súčasť každého motorového vozidla – brzdy. Netreba vysvetľovať, že bez ohľadu na typ vozidla majú zásadný vplyv na výsledok akejkoľvek jazdy. Ako spoznáte, že by ste mali navštíviť servis skôr, ako v štandardnom ročnom intervale?
Brzdový systém sa skladá z množstva komponentov, z ktorých väčšina je spotrebným materiálom. Brzdy fungujú na princípe trenia, kedy energiu idúceho auta premenia na teplo, ktoré je nutné vyžiariť do okolia.
Sú na ne kladené vysoké nároky, silno sa opotrebovávajú, na ich životnosť má vplyv prostredie (najmä pri vonkajšom parkovaní) a je nutné pravidelne ich servisovať a opotrebované diely meniť. Kontrolu bŕzd vykonávajte raz ročne, ideálne v profesionálnom servise. Najčastejšie budete meniť kotúče, doštičky a brzdovú kvapalinu.
Kotúče a platničky
Až na pár výnimiek v prípade lacnejších a menších vozidiel, drvivá väčšina moderných áut používa na všetkých kolesách kotúčové brzdy. Hoci materiál závisí od typu vozidla a jeho určenia (športové auto, dostupné osobné auto, limuzína, brzdenie vo vysokých rýchlostiach, komfort posádky ...), kotúče sú najčastejšie liatinové s vysokým obsahom uhlíka. Pri brzdových platničkách platí to isté s rozdielom oveľa širšieho spektra používaných materiálov.
Ako sme uviedli vyššie, brzdy fungujú na princípe trenia. Ich používaním teda stúpa teplota. Keď stúpne až príliš, brzdy strácajú svoju funkčnosť (výnimkou sú brzdy pre športové autá, ktoré sú vyvíjané inak a za vysokých teplôt fungujú bezchybne).
Intenzívnym používaním bŕzd, napríklad vo vyšších rýchlostiach na diaľnici, vzrastie teplota kotúčov až na 250 °C, brzdových platničiek až na 800 °C. Je teda jasné, že pri používaní sa ich komponenty opotrebovávajú a trecí materiál z ich povrchu mizne. Spoznáte ho ľahko. Je to tá čierna špina, ktorá sa usadzuje na diskoch kolies a ide tak ťažko umyť.
Brzdové platničky sa opotrebovávajú viac ako kotúče. Za bežnej prevádzky približne dva až trikrát. Pri každoročnom servise bŕzd je preto možné vymeniť len platničky, ak sú kotúče stále dostatočne silné a rovné.
Brzdová kvapalina
Brzdová kvapalina sa pri používaní bŕzd spotrebováva. Jej úbytok je teda bežný a nie je potrebné ho riešiť, pokiaľ jej hladina nedosahuje rysku minima (Pozor: ak kvapalina uniká bez ohľadu na opotrebovávanie bŕzd, je naopak potrebné situáciu riešiť okamžite).
Brzdová kvapalina je hygroskopická kvapalina. Viaže na seba vodu. Aj v uzavretom brzdovom systéme. Čím viac vody naviaže, tým viac degraduje. Mení fyzikálne, a teda aj prevádzkové vlastnosti. Vyšší obsah vody tiež dáva možnosť vzniknúť vnútornej korózii a prispieva k celkovo zlému stavu aj činnosti systému a môže dôjsť až k zlyhaniu pri brzdení. K jej opotrebovaniu teda dochádza predovšetkým vekom.
Výmena brzdovej kvapaliny je dôležitá nielen kvôli bezpečnosti, ale aj kvôli zabráneniu poškodenia citlivých a drahých komponentov ... interval výmeny je minimálne každé dva roky.
Stav hadice, posilňovača a ďalších komponentov
Brzdový systém nie sú len kotúče, platničky a brzdová kvapalina. Je to komplexný mechanizmus, ktorý najmä u moderných áut zahŕňa aj posilňovač, rozvetvený systém hydrauliky, jednotku ABS a množstvo ďalších senzorov.
Bohužiaľ opotrebovaniu a zubu času podlieha všetko. Problémom je najmä korózia (pozornosť je treba venovať predovšetkým 15-20 ročným autám) aj neopatrná jazda v teréne, ktorou je možné poškodiť trubky bŕzd ...
Kedy vážne uvažovať o servise bŕzd?
Brzdy v súčasnosti zlyhajú málokedy. Ich opotrebovanie však vyriešené nie je a je nutné ich pravidelne servisovať, ideálne raz za rok. Základnú kontrolu zvládnete aj doma.
Kontrola bŕzd svojpomocne
Okrem pravidelného servisu u profesionálov odporúčame brzdy z času na čas prezrieť doma. Skontrolovať dokážete postupujúcu koróziu, únik / správnu tesnosť spojov alebo či sú kotúče dostatočne silné. Kontrolu vykonávajte pohľadom, pomôcť si môžete smartfónom s fotoaparátom, vďaka ktorému dokážete nahliadnuť „za roh“.
Prakticky môžete vyskúšať brzdy tak, že pri vyššej rýchlosti niekoľkokrát za sebou spomalíte. Ak budú kotúče nepravidelne opotrebované alebo na nich budú dokonca viditeľné ryhy, platničky na ne netlačia rovnomerne. Niekde je problém a je potrebné ho riešiť.
Ďalej sa sústreďte na nasledujúce znaky. Nemusia byť nutne prejavom problému, ale môžu pomôcť s jeho indikáciou a môže sa jednať o vhodný okamih zváženia návštevy profesionálneho servisu:
- Nepríjemné zvuky pri brzdení ako škrípanie, vŕzganie či kovové brúsenie môžu indikovať opotrebované alebo poškodené brzdové platničky.
- Dlhšia brzdná dráha môže mať na svedomí problém s brzdovou kvapalinou alebo brzdovými platničkami.
- Trasenie volantu alebo pedálu bŕzd môže naznačovať opotrebovanie brzdových kotúčov.
- Príliš nízka hladina brzdovej kvapaliny je niekedy znamením jej úniku, alebo prílišného opotrebovania brzdových platničiek, kedy sa kvapalina začne používať k ich dotlačeniu.
- Charakteristický zápach spáleniny indikuje prehriate brzdy. To môže spôsobiť príliš intenzívne brzdenie, ale tiež napríklad uviaznutie strmeňov.
- Tuhý pedál, mäkký pedál alebo pulzujúci pedál naznačuje problém s posilňovačom, brzdnou kvapalinou, netesnosti hydraulickému systému, kedy sa do neho dostal vzduch, alebo hádzavosť brzdového kotúča či bubna.
- Výstražné kontrolky, ktorými sú vybavené moderné vozidlá, jasne upozorňujú na problém s brzdovým systémom. Ak svietia, šup do servisu!
Ako kontrola systému prebieha a čo zahŕňa?
Servis brzdového systému býva štandardnou súčasťou pravidelného servisu automobilu. Profesionál skontroluje jeho funkčnosť a spoľahlivosť. Preverí platničky, čeľuste, kotúče, možné závady na prívodoch brzdovej kvapaliny, chybné gumené časti a navrhne prípadné opravy alebo výmenu komponentov.
Kompletný servis brzdového systému zahŕňa kontrolu:
- Hladiny a kvality brzdovej kvapaliny
- Opotrebenia brzdových platničiek
- Opotrebenia brzdových kotúčov
- Správnu činnosť parkovacej brzdy
- Správnu činnosť systému brzdových strmeňov
- Bubnových bŕzd
- Základnú počítačovú diagnostiku na špeciálnom zariadení
- Hádzavosť brzdového kotúča
Na cene záleží
U bŕzd platí viac ako kdekoľvek inde: čím vyššia kvalita, tým vyššia cena. Všetko sa totiž odvíja od materiálu, spracovania atď. Lacné brzdové komponenty všeobecne vykazujú nižšiu životnosť, komfort, odolnosť a predovšetkým účinnosť. Je nutné častejšie ich meniť a k tomu platiť aj prácu servisu. Lacnejšími komponentmi na brzdách jednoducho neušetríte.
Na druhej strane je treba dať si pozor na najvyššiu cenovú kategóriu – športové brzdy. Majú lepší účinok? Iste, majú. V podmienkach, do ktorých sú určené – za vysokých rýchlostí a predovšetkým teplôt. Pre civilný štýl jazdy sú skôr nepoužiteľné. Za priemerných rýchlostí vykazujú nižší účinok, komfort užívania, hlasitosť .... Celkovo ide v bežnom automobile za bežnej prevádzky o dosť mizerný zážitok.
Z uvedeného vyplýva: použite na auto to, čo tam od výrobcu patrí. Ak je to možné, vyhnite sa neoriginálnym dielom.