Ako vybrať zimné pneumatiky alebo nie sú zimné ako zimné
Obdobie povinného zimného obutia je opäť tu. Viete, prečo je dôležité prezuť, ako spoznať zimné pneumatiky a podľa čoho ich vybrať?
Obdobie povinného zimného obutia je opäť tu. Viete, prečo je dôležité prezuť, ako spoznať zimné pneumatiky a podľa čoho ich vybrať?
Sú zimné pneumatiky povinné?
Áno, sú. Zimné pneumatiky sú pre osobné autá a dodávky do 3,5 tony na Slovensku povinné, ak je na ceste súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Konkrétny dátum prezutia vozidla nie je v zákone určený. Naopak, V Českej republike, zákon presne udáva, kedy a za akých podmienok platí povinnosť zimného obutia. Táto povinnosť platí od 1. novembra do 31. marca, a to konkrétne pokiaľ je na ceste súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Navyše musí vodič túto situáciu predvídať, takže výhovorky typu „Nevedel som...“ vás nezachránia. Pokiaľ je ale stále teplo a sneh, ani poľadovica nehrozí, nemusíme nutne mať zimné obutie ani vo vyššie uvedenom období. O povinnosti zimných pneumatík v iných štátoch sa dozviete tu. Zimné obutie môže byť v niektorých oblastiach prikázané značkou zimná výbava.
Zimné pneumatiky najlepšie fungujú až keď okolitá teplota klesne približne pod 8 °C. Takže pri teplejšom počasí sa guma zbytočne rýchlejšie opotrebováva a má aj horšie jazdné vlastnosti ako letné.
Letné vs zimné
Medzi hlavné rozdiely patrí určite použitá zmes a tvar dezénu. Letné pneumatiky sú vyrobené z tvrdšej zmesi, aby mala aj v horúcich letných dňoch dobré vlastnosti. Naopak zimné pneu počíta s výrazne nižšou prevádzkovou teplotou, a preto je vyrobená z mäkšieho materiálu, ktorý si aj v mraze zachováva dostatočnú priľnavosť.
Na prvý pohľad rozoznáte zimné pneu od letnej podľa symbolu na bočnici. Na Slovensku a v Českej republike stačí mať označenie M+S (z anglického mud and snow), ale napríklad v Nemecku je potrebné obuť zimné pneumatiky s vyšším štandardom. Tie majú na bočnici symbol vločky s horským štítom. Skúsený vodič si potom určite všimne rozdielnu vzorku, ktorá je u zimných oveľa členitejšia, aby sa mohol lepšie oprieť o vrstvu snehu.
zimný dezén
Pri letnej vzorke si potom môžeme všimnúť niekoľko väčších rovných drážok v strede behúňa, ktoré majú za úlohu odvádzať čo najväčšie množstvo vody pri daždi.
letný dezén
Kedy sa poobzerať po nových?
V Českej republike je stanovená minimálna hĺbka dezénu 4 mm u zimných pneumatík. Na Slovensku sú pravidlá je minimálna hĺbka vzorky zimného obutia 3 mm. Pri letných pneu na 1,6 mm.
Hĺbka dezénu ale nie je jediným faktorom, ktorý treba zvážiť. Okrem toho by sme odporučili pozrieť sa tiež na vek vašich pneumatík. Vplyvom slnečného žiarenia pneumatika starne a tvrdne, čím pomaly stráca svoje vlastnosti a je dobré ju vymeniť za novú, aj keď ešte nie je na minimálnej hranici dezénu. Vek pneumatiky zistíme podľa DOT kódu na pneumatike – prvé dvojčíslie udáva týždeň výroby a nasleduje rok. Maximálna doba používania nie je zákonom nijako stanovená a vždy záleží na vás a na konkrétnom správaní vozidla, či už uznáte, že je čas na výmenu.
Podľa čoho vyberať?
Smerodajným je veľký technický preukaz vášho vozidla. V ňom sú totiž uvedené rozmery pneumatík vrátane hmotnostného a rýchlostného indexu, ktoré môžete na vaše konkrétne vozidlo obuť (napríklad. 205/55 R16 98H). Údaje potom stačí zadať do nášho filtra vyhľadávania a preskúmať ponuku. Je nutné vybrať pneumatiku s rovnakým alebo vyšším indexom ako je napísané v TP.
205 = šírka pneumatiky (milimetre)
55 = výška bočného profilu pneumatiky voči celkovej šírke pneumatiky (v percentách)
R = radiálna konštrukcia pneumatiky (najbežnejšia)
16 = priemer ráfika, na ktorý je pneumatika určená (palce)
98 = hmotnostný index (maximálna záťaž)
H = rýchlostný index (maximálna rýchlosť)
Pri výbere konkrétneho modelu bude určite istú rolu hrať cena, ale odporúčame vyberať hlavne podľa nezávislých testov a až potom hľadieť na cenu. Pneumatiky sú predsa len to hlavné, čo udržuje kontakt s vozovkou a zaručujú tak ovládateľnosť vozidla, ktorá hrá najväčšiu úlohu hlavne v krízových situáciách. V rozhodovaní vám môže pomôcť aj energetický štítok, ktorý uvádza základné charakteristiky. Viac o energetických štítkoch sa dozviete v našom článku tu.
A čo celoročné pneumatiky?
Pokiaľ chcete čo najviac ušetriť, môže pre vás byť zaujímavá aj možnosť obuť celoročné pneumatiky, na ktorých môžete jazdiť bez ohľadu na ročné obdobie. Táto univerzálnosť je ale vykúpená skôr priemernými jazdnými vlastnosťami, rýchlejším opotrebovaním a prípadne aj vyššou hlučnosťou a spotrebou. Celoročky určite majú svoje využitie, ale odporúčame dopredu zvážiť, či sa vám oplatia.
Na záver by sme si ešte dovolili pripomenúť dôležitosť správneho nahustenia pneumatík, vyváženia kolies a nastavenia geometrie podvozku. Týmito krokmi zaistíte nielen ideálne správanie vozidla na ceste, ale aj tým predĺžite životnosť pneumatík.
Nie ste si svojim výberom istí? Kontaktujte nás a my vám radi poradíme.