+421 233 456 254

Základ zdravého motora: pravidelná výmena oleja a filtrov

Optimálny výkon, dlhšia životnosť, nižšia spotreba. Motorový olej je esenciálnou kvapalinou každého spaľovacieho motora. Spolu s olejovým filtrom zaisťujú jeho perfektnú funkciu. Prečo a ako často ich meniť?

Základ zdravého motora: pravidelná výmena oleja a filtrov

Motorový olej je kľúčovou prevádzkovou kvapalinou srdca každého motorového vozidla – motora. Cirkuluje jeho vnútornosťami, zabezpečuje jeho hladký chod, čistí ho a chráni pred opotrebovaním. Pre správnu funkciu oleja, a teda aj motora, je potrebné olej pravidelne meniť.

Hoci si mnoho motoristov tento fakt uvedomuje, výmenu oleja často podceňuje, najmä z finančných dôvodov. Niektorí síce olej menia, no vyhýbajú sa výmene olejového filtra. Olej a filter však pracujú spoločne a tvoria základ efektívneho fungovania motora.

Výmena oleja a filtra preto nie je banálny úkon. Ide o kritický bod starostlivosti o vozidlo, ktorého zanedbanie sa môže výrazne predražiť, prípadne viesť až k fatálnym následkom.

Ako často meniť olej a filter? Približne raz ročne. Presný interval závisí od viacerých faktorov – od typu konkrétneho vozidla cez spôsob jazdy až po podmienky, v ktorých má motor fungovať.

 

Prečo sú motorový olej a filter také dôležité pre správnu funkciu motora?

Motorový olej zabezpečuje množstvo kľúčových úloh:

  1. Lubrikuje motor – Olej cirkuluje motorom medzi pohyblivými časťami, ktoré premazáva. Zabraňuje ich opotrebovaniu a významne prispieva k dlhej životnosti motora.

  2. Ochladzuje motor – Olej absorbuje vznikajúce teplo a zabraňuje prehriatiu motora, ktoré by mohlo viesť k jeho poškodeniu.

  3. Čistí motor – Počas obehu v motore zachytáva olej rôzne nečistoty vzniknuté spaľovaním a pri výmene oleja ich odvádza preč.

  4. Chráni motor – Vytvára prirodzené tesnenie medzi piestami a valcami, čím udržuje kompresiu. Obsahuje aj aditíva, ktoré chránia motor pred koróziou.

  5. Znižuje spotrebu – Niektoré oleje obsahujú aditíva, ktoré ešte viac znižujú trenie, zvyšujú účinnosť spaľovania a tým šetria palivo.

A akú úlohu v tom zohráva olejový filter? Jeho úlohou je zachytávať nečistoty, ktoré olej pri obehu motorom pohltí. Pri dlhodobom používaní sa však filter opotrebováva a postupne upcháva. Ak sa filter upchá, dochádza k obmedzeniu prietoku oleja motorom, čo vedie k zvýšenému treniu, rýchlejšiemu opotrebovaniu a v najhoršom prípade až k zlyhaniu motora.

 

Čo sa stane, ak olej a filter nevymením?

Motorový olej časom degraduje. Počas prevádzky sa znečisťuje, oxiduje a postupne sa rozkladá. Stráca svoje lubrikačné vlastnosti a mení sa na hustý kal. V tejto fáze už neplní žiadnu zo svojich funkcií, naopak – zvyšuje trenie a zanáša olejové kanále motora.

Spolu s upchatým filtrom to vedie k:

  1. Výraznému skráteniu životnosti motora, ktoré môže viesť až k jeho nevratnému poškodeniu. Motor počas chodu spotrebúva olej, a ak je jeho hladina nízka alebo je olej príliš starý, môže dôjsť k opotrebovaniu ložísk, tesnení, turbodúchadla, piestnych krúžkov, valcov či samotných piestov. Nedostatok oleja a strata jeho mazacích vlastností vedú k poškodeniu jednotlivých častí motora, jeho prehriatiu a v najhoršom prípade až k zadretiu. To je najčiernejší scenár – v motore sa nahromadí veľké množstvo karbónových usadenín, ktoré spôsobia nedostatočné mazanie a môžu motor fatálne poškodiť.

  2. Zníženiu výkonu. Starý motorový olej obsahuje veľké množstvo pevných častíc zo spaľovania. Tie môžu postupne upchať filter, čím sa obmedzí cirkulácia oleja v motore. Nedostatočné mazanie vedie k zníženej pohyblivosti jednotlivých súčastí motora, čo spôsobuje pokles výkonu vozidla, vyššiu spotrebu paliva a horšiu odozvu na plyn. Tento problém si možno všimnúť aj tak, že auto už „neťahá“ tak, ako ste boli zvyknutí.

  3. Vyššej hlučnosti. Správne premazaný motor pracuje ticho. Ak je však olej starý, motor môže byť výrazne hlučnejší, najmä pri nízkych teplotách a pri studenom štarte. Môžu sa objaviť aj kovové zvuky, ktoré signalizujú nielen starý olej, ale aj jeho nízke množstvo.

 

Ako často meniť olej a filter?

Všeobecné odporúčania uvádzajú nutnosť výmeny motorového oleja a filtra každé 2 roky alebo po 30 000 km. Odborníci a automechanici sa však zhodujú na kratšom intervale, ku ktorému sa prikláňame aj my: výmena oleja a filtra každých 10 000 – 15 000 km alebo raz ročne.

Ak jazdíte v náročných podmienkach – v meste s častým štartovaním, pri vysokých teplotách, v prašnom prostredí alebo vo vlhkom podnebí – odporúča sa interval ešte viac skrátiť, a to na každých 5 000 – 8 000 km alebo raz za 6 mesiacov. Rovnaký interval je vhodný aj pre tých, ktorí chcú svojmu motoru dopriať čo najlepšiu starostlivosť.

Pri longlife olejoch je možné interval výmeny predĺžiť, vždy sa však riaďte pokynmi výrobcu vozidla.

 

Čo ovplyvňuje frekvenciu výmeny motorového oleja a filtra?

Na interval výmeny oleja a filtra vplýva viacero faktorov. Medzi najdôležitejšie patria:

  1. Typ vozidla a motora. Najmä dieselové motory vyžadujú častejšiu výmenu motorového oleja pre správnu funkciu. Kvalitnejší olej môže výrazne prispieť k dlhšej životnosti motora a jeho súčiastok.

  2. Jazdné podmienky. Prostredie, v ktorom jazdíte, zásadne ovplyvňuje opotrebovanie oleja. Pre bežného motoristu je najväčším problémom mestská premávka: časté štartovanie, rozbiehanie, zastavovanie a extrémne teploty.

  3. Vek a stav motora. So starnutím motora sa zvyšuje aj potreba častejšej výmeny oleja a filtra. Opotrebovaný motor potrebuje lepšie mazanie na zabezpečenie správneho chodu.

  4. Odporúčania výrobcu. Vždy sa riaďte pokynmi výrobcu vozidla. Skrátením intervalu výmeny nič nepokazíte, no predlžovať ho by ste nemali v žiadnom prípade.

 

Základ zdravého motora: pravidelná výmena oleja a filtrov

Pravidelná výmena motorového oleja a filtra nie je voliteľný úkon, ktorý môže, ale nemusí mať vplyv na chod motorového vozidla. Ide o zásadný krok pri údržbe každého automobilu, ktorý zabezpečuje jeho optimálny výkon a podporuje jeho dlhodobú životnosť.

Hoci za určitých podmienok je možné olej vymeniť aj v domácom prostredí (ak máte k dispozícii zdvihák, rampu a nádobu na vypustenie a likvidáciu opotrebovaného oleja), je lepšie zveriť tento úkon odborníkom.

Pri výmene motorového oleja a filtra zvyčajne po dohode meníme aj ostatné filtre, predovšetkým vzduchový filter motora, ktorého výmena je nevyhnutná. Okrem ochrany motora pred nečistotami totiž zabraňuje aj znečisteniu olejovej náplne. Viac o automobilových filtroch, ich funkcii a odporúčaných intervaloch výmeny sa dozviete v článku Ako často meniť filtre v automobile a prečo?